GLOBAL

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Nový čínsky koronavírus má potencial prekonať svojho predchodcu SARS

Autor: Oto Zapletal

Dátum: 26. január 2020


Nový čínsky koronavírus 2019-Ncov je infekčný aj v inkubačnej dobe (v dobe od preniknutia nákazy do tela po prvé prejavy ochorenia), čím je nebezpečnejší než jeho predchodca SARS. Inkubačná doba je u tohto koronavírusu od jedného dňa až po štrnásť dní.


Nový koronavírus 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Na rozdiel od SARS (akútneho respiračného syndrómu), ktorý sa začal šíriť v roku 2002 a usmrtil 800 ľudí, je nový koronavírus infekčný aj v inkubačnej dobe. A preto je opodstatnená obava, že môže prekonať v počte obetí a nakazených svojho predchodcu SARS.


Stručný vývoj ochorenia:


Nový koronavírus 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny.


Pondelok 20. 1. 2020 – v Číne doteraz zomreli traja ľudia a 217 je nakazených.
Zdravotníčke úrady v meste Wu-chan vo východnej Čine uviedli, že v meste sa v sobotu a nedeľu objavilo 136 nových prípadov. Čínske hlavné mesto Peking hlási päť nových prípadov a Juhočínska provincia Kuang-tung 14. Ide o prv výskyt infekcie v Číne mimo Wu-chan, kde boli zaznamenané prvé prípady.


Štvrtok 23. 1. 2020 – v Číne je doteraz 18 mŕtvych a 630 nakazených.
V karanténe už je 20 miliónov ľudí (mesto Wu-chan, jedenásť miliónov obyvateľov; viac než šesťmiliónový Chuang Kang a mesto Čch’pi s 500 tisíc obyvateľmi).


Piatok 24. 1. 2020 – v Číne je doteraz 26 mŕtvych (pribudlo 8 mŕtvych).
V Čine už uvrhli do karantény 13 miest.


Sobota 25. 1. 2020 – v Číne je doteraz 41 mŕtvych a 1372 nakazených (pribudlo 15 mŕtvych).


Nedeľa 26. 1. 2020 – v Číne je doteraz 56 mŕtvych a vyše 2000 nakazených (pribudlo 15 mŕtvych).


Je potrebné si uvedomiť, že ide vždy o staré čísla. Z toho, že potvrdenie vírusu trvá 48 hodín sa dá vyvodiť, že oficiálne čísla sú minimálne tých 48 hodín staré. A to hovoríme o ľuďoch čo sú evidovaný, išli do nemocnice a liečia sa. Je veľká pravdepodobnosť, že veľa ľudí sa lieči sama a dlho im trvá než situáciu vyhodnotí ako odlišnú od normálnej virózy. No a niektorí zrejme aj doma bez pomoci umierajú. Skutočné počty budú preto nutne vyššie a je otázka o koľko. Takže najviac o vážnosti situácie hovorí reakcia čínskych úradov, ktoré situáciu evidentne vyhodnotili ako extrémne nebezpečnú.


Vážnosť situácie podstatne sťažuje fakt, že inkubačná doba (doba od preniknutia nákazy po prvé prejavy ochorenia) môže byť až 14 dní, a ochorenie je nákazlivé aj počas inkubačnej doby. To znamená, že nákaza sa šíri aj od osôb ktoré ešte nemajú príznaky ochorenia.


Koronavírus sa šíri vzduchom, to však neznamená, že niekto na vás musí kýchnuť, stačí aby si kýchol do ruky a chytil tú istú kľučku, ktorú neskôr chytíte predtým, ako si ruku dáte na ústa alebo na nos. Napríklad SARS sa dostal do sveta kvôli tlačidlám na výťahu v medzinárodnom hoteli.


Po zadaní do Twitteru čínského prekladu slova vírus nájdete desiatky ak nie stovky tweetov kde pisatelia píšu dve veci. Tieto informácie treba brať samozrejme ako nie príliš hodnoverné.

1. Vírus sa vraj rozšíril z biologického centra vo Wu-chan.

2. Čínska vláda klame a zároveň prenasleduje každého, kto na internet píše správy, ktoré sú v rozpore s oficiálnou verziou. Počet mŕtvych je vraj podstatne vyšší. Zatajovaním správ sa vláda snaží zabrániť panike a masívnym presunom obyvateľstva.

Podľa všetkého začala čínska vláda blokovať internet aby zabránila šíreniu takýchto správ. Dnes výrazne ubudlo videí a ľudia si správy posielajú ako obrázky (čo neviem preložiť).

Z mesta Wuhan písal miestny obyvateľ, že ulice sú ľudoprázdne, malé obchody v okolí sú zatvorené a vo veľkých obchodoch úž chýbajú takmer všetky potraviny.


Predchodcom tohto infekčného ochorenia je SARS. SARS je vírusové ochorenie dýchacích ciest spôsobené koronavírusmi SARS-CoV. Jeho výskyt bol prvýkrát hlásený 16. novembra 2002 z čínskej provincie Kuang-tung. Počas niekoľkých ďalších mesiacov sa nákaza rozšírila do viac ako 30 krajín, nakazila vyše 8000 ľudí a priamo spôsobila smrť takmer 800 ľudí (úmrtnosť 10 %). V polovici roka 2003 sa podarilo pomocou efektívnych protiepidemiologických opatrení zastaviť šírenie infekcie.


Koronavírusy patria do skupiny vírusov, ktoré sa pri pohľade pod elektrónovým mikroskopom vyznačujú korónovým vzhľadom
Koronavírusy patria do skupiny vírusov, ktoré sa pri pohľade pod elektrónovým mikroskopom vyznačujú korónovým vzhľadom.
Zdroj fotografie: Wikipedia
Licencia fotografie: Public domain


GLOBAL
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved