GLOBAL

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Miera úmrtnosti na koronavírus 2019-nCoV je 20 kráť vyššia než u chrípky


Autor: Oto Zapletal

Dátum: 5. Február 2020

Súčasná miera úmrtnosti na ochorenie spôsobené koronavírusom 2019-nCoV je 20 kráť vyššia než u bežnej chrípky.


Ku dnešnému dňu, podľa oficiálnych údajov, bolo koronavírusom 2019-nCoV celkom nakazených 24 631 osôb, na následky ochorenia zomrelo 494 osôb, vyliečených je už 1029 osôb.

Z celkového počtu 24 631 nakazených zomrelo 494 osôb, to sú 2 %.

Lenže vychádzame z údajov o celkovom počte nakazených, z ktorých väčšina sa ešte lieči a veľa z nich ešte zomrie, takže miera úmrtnosti bude zrejme viac ako 2 %.

Koronavírusy majú tú zlú vlastnosť, že sú veľmi patogénne.

U bežnej chrípky sa miera úmrtnosti pohybuje okolo 0.1 %, a zrejme bude ešte menšia, pretože tieto údaje sa vypočítavajú z počtu zaevidovaných prípadov. Mnohí ľudia s ochorením na bežnú chrípku lekára nenavštívia a liečia sa sami, takže nie sú v evidovaní v štatistikách.

V tejto sezóne, od októbra do 25. januára, ochorelo v USA na chrípku 19 000 000 ľudí, 180 000 bolo hospitalizovaných, 10 000 zomrelo, to je miera úmrtnosti 0,05 %.

Takže nám vychádza, že úmrtnosť na ochorenie spôsobené koronavírusom 2019-nCoV je momentálne minimálne 20 kráť vyššia než u bežnej chrípky a zrejme je vyššia.

Takže toto ochorenie je podstatne nebezpečnejšie než bežná chrípka.

Chrípka ma ale v celkovom počte viac úmrtí, kvôli obrovskému množstvu nakazených.

Lenže schopnosť nového koronavírusu šíriť sa je pravdepodobne rovnako veľká ako u bežnej chrípky.

Dokonca, na rozdiel od bežnej chrípky, sa infekcia šíri aj počas inkubačnej doby, teda počas obdobia od preniknutia vírusu do tela až po prvé prejavy ochorenia. Inkubačná doba u koronavírusu 2019-nCoV je 2 až 14 dní.

Ak by neboli v Číne prijaté extrémne opatrenia na zastavenie šírenia nákazy, nový koronavírus by sa zrejme rozšíril podobne ako tomu býva u vírusov bežnej chrípky.

Koronavírusy spôsobujú najviac úmrtí v počiatočných fázach šírenia epidémie. Neskôr pomer úmrtí k počtu nakazeným klesá, čo sa zrejme deje aj teraz. Najviac úmrtí je v epicentre epidémie v meste Wu-chan. V ostatných oblastiach Číny je úmrtnosť nižšia, a mimo Číny zomrel zatiaľ len jeden nakazený.


Lekár v ochrannom oblečení vyšetruje pacientku
Lekár v ochrannom oblečení vyšetruje pacientku s podozrením na ochorenie spôsobené koronavírusom 2019-nCoV v provinčnej nemocnici tradičnej čínskej medicíny Hubei.
Autor fotografie: China News Service
Licencia : (CC BY 3.0)


GLOBAL
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved